spot_img
Wednesday, September 28, 2022
HomeStoriesEknath Shinde Political Career 1997 to 2020

Eknath Shinde Political Career 1997 to 2020

- Advertisement -spot_img

Elected councilor for the first time for Thane Municipal Corporation in the year 1997 Elected to the post of Leader of the House in Thane Municipal Corporation in the year 2001. Elected to Thane Municipal Corporation for the second time in the year 2002. Elected to the Maharashtra Legislative Assembly in 2004


In 2005, he was appointed as the Thane district chief of Shiv Sena. The first MLA to be appointed to such a prestigious post in the party.
Elected to the Maharashtra Legislative Assembly in the year 2009.
Elected to the Maharashtra Legislative Assembly in the year 2014.
October 2014 – December 2014: Leader of the Opposition in Maharashtra Legislative Assembly.


In the year 2014 – 2019, the cabinet minister was PWD in the Maharashtra state government.
Guardian Minister of Thane district in the year 2014 – 2019. Appointed leader of Shiv Sena party in the year 2018.
Minister of Public Health and Family Welfare (Marathi: Public Health and Family Welfare) in the Maharashtra State Government in the year 2019,In the year 2019, he was elected to the Maharashtra Legislative Assembly for the fourth time in a row.In the year 2019, he was elected the leader of the Legislature Party of Shiv Sena.

On 28 November 2019, under the chairmanship of the Honorable Chief Minister of Maharashtra, Shri Uddhav Ji Thackeray, took oath as a cabinet minister under the Maha-Vikas-Aghadi.
Appointed Minister of Urban Development and Public Works (Public Undertakings) in the year 2019. Appointed Minister of Home Affairs (Acting) in the year 2019 (28 November 2019 – 30 December 2019)
Year 2020: Appointed guardian minister of Thane district.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Must Read
- Advertisement -spot_img
Related News
- Advertisement -spot_img